Legislation Quick Search
10/20/2021 11:28 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=1517&body=H

JAMES J. POWERS, SR.


 

Sessions

Session Position District Party
1963 Democrat
1964 Democrat
 Counties   Philadelphia

Biography

01/11/1889 - 08/31/1977

POWERS, James J., Sr., a Representative from Philadelphia County; born in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pa., January 11, 1889; graduated, Saint John the Baptist Roman Catholic High School; salesman; chair, 43rd Ward Democratic Executive Committee; chief, Bureau of Weights and Measures, Philadelphia; magistrate, Court 23, city of Philadelphia (1962); elected as a Democrat to the Pennsylvania House of Representatives in 1962; not a candidate for reelection to the House (1964); died, August 31, 1977 in Lower Gynedd Township, Montgomery County, Pennsylvania; interred, Holy Sepulchre Cemetery, Cheltenham, Montgomery County, Pennsylvania.