Legislation Quick Search
02/26/2020 09:26 AM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=1459&body=H

THOMAS J. McCORMACK


 

Sessions

Session Position District Party
1953-1954 Democrat
1955-1956 Democrat
1957-1958 Democrat
1959 Democrat
1960 Democrat
1961 Democrat
1962 Democrat
 Counties   Philadelphia

Biography

09/28/1922 - 08/18/1998

McCORMACK, Thomas J., a Representative from Philadelphia County; born in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pa., September 28, 1922; graduated, Roman Catholic High School, 1940; B.S., Temple University, 1949; LL.B., Temple University School of Law, 1952; served, United States Army (1943-1946, World War II); attorney; elected as a Democrat to the Pennsylvania House of Representatives for the 1953 term and served 4 consecutive terms thereafter; not a candidate for reelection to the House for the 1963 term; assistant district attorney, Philadelphia; appointed, parliamentarian, Pennsylvania House of Representatives (1977- April 3, 1978); elected, Pennsylvania State Senate (April 3, 1978-1978); unsuccessful campaign for reelection, Pennsylvania State Senate (1978); elected, judge, Philadelphia Municipal Court; died, August 18, 1998 in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pennsylvania.