Legislation Quick Search
02/27/2020 09:03 AM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=1365&body=H

WILBUR H. HAMILTON


 

Sessions

Session Position District Party
1951-1952 Republican
1953-1954 Republican
1955-1956 Republican
 Counties   Philadelphia

Biography

07/19/1909 - 07/22/1964

HAMILTON, Wilbur H., a Representative from Philadelphia; born, July 19, 1909 in Manayunk, Philadelphia County, Pa.; attended, American Institute of Banking; staff sergeant, United States Army (1944-1945, World War II); employed, mortgage and bond business; member, Boardman-Hamilton & Company Insurance; elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives for the 1951 term and reelected to serve 2 consecutive terms thereafter; resigned from the House on December 31, 1955; elected, council, city of Philadelphia (1956-1959); elected, chair, Republican Party, Philadelphia County (1959-1963); died July 22, 1964 in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pennsylvania.