Legislation Quick Search
12/11/2019 09:32 AM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=1363&body=H

W. MACK GUTHRIE


 

Sessions

Session Position District Party
1943-1944 Republican
1945-1946 Republican
1947-1948 Republican
1949-1950 Republican
1951-1952 Republican
1953-1954 Republican
1955-1956 Republican
1957-1958 Republican
1959 Republican
1960 Republican
1961 Republican
1962 Republican
 Counties   Armstrong

Biography

08/14/1900 - 01/31/1988

GUTHRIE, W. Mack, a Representative from Armstrong County; born in Apollo, Armstrong County, Pa., August 14, 1900; attended, Apollo public schools; automobile dealer; school director, Apollo (1934-1937); elected, burgess, Apollo Borough (1938-1945); State Committeeman, Armstrong County (1942-1943); vice-president and director, Apollo Trust Company; elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives in a Special Election, September 14, 1943 to serve the remaining 1943 term; Sworn-In, October 4, 1943 and reelected to the House for 9 consecutive terms thereafter; appointed, Joint Legislative Committee on Mental Health Laws (1947-1948); not a candidate for reelection to the House (1962); died on January 31, 1988.