Legislation Quick Search
12/22/2014 08:34 AM
Pennsylvania House of Representatives
http://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/home/member_information/mbrList.cfm?body=H&sort=district
Share:
Home / Members of the House

Members of the House

Click here for a print-friendly version
Harkins, Patrick J.
Harkins, Patrick J. (D)
District 1
Fabrizio, Florindo J.
Fabrizio, Florindo J. (D)
District 2
Bizzarro, Ryan A.
Bizzarro, Ryan A. (D)
District 3
Sonney, Curtis G.
Sonney, Curtis G. (R)
District 4
Jozwiak, Barry J.
Jozwiak, Barry J. (R)
District 5
(Representative-elect)
Roae, Brad
Roae, Brad (R)
District 6
Longietti, Mark
Longietti, Mark (D)
District 7
Nesbit, Tedd C.
Nesbit, Tedd C. (R)
District 8
(Representative-elect)
Sainato, Chris
Sainato, Chris (D)
District 9
Gibbons, Jaret
Gibbons, Jaret (D)
District 10
Ellis, Brian L.
Ellis, Brian L. (R)
District 11
Metcalfe, Daryl D.
Metcalfe, Daryl D. (R)
District 12
Lawrence, John A.
Lawrence, John A. (R)
District 13
Marshall, Jim
Marshall, Jim (R)
District 14
Christiana, Jim
Christiana, Jim (R)
District 15
Matzie, Robert F.
Matzie, Robert F. (D)
District 16
Wentling, Parke
Wentling, Parke (R)
District 17
(Representative-elect)
DiGirolamo, Gene
DiGirolamo, Gene (R)
District 18
Wheatley, Jake
Wheatley, Jake (D)
District 19
Ravenstahl, Adam
Ravenstahl, Adam (D)
District 20
Costa, Dom
Costa, Dom (D)
District 21
Schweyer, Peter
Schweyer, Peter (D)
District 22
(Representative-elect)
Frankel, Dan
Frankel, Dan (D)
District 23
Gainey, Ed
Gainey, Ed (D)
District 24
Markosek, Joseph F.
Markosek, Joseph F. (D)
District 25
Hennessey, Tim
Hennessey, Tim (R)
District 26
Deasy, Daniel J.
Deasy, Daniel J. (D)
District 27
Turzai, Mike
Turzai, Mike (R)
District 28
O'Neill, Bernie
O'Neill, Bernie (R)
District 29
English, Harold A.
English, Harold A. (R)
District 30
Santarsiero, Steven J.
Santarsiero, Steven J. (D)
District 31
DeLuca, Anthony M.
DeLuca, Anthony M. (D)
District 32
Dermody, Frank
Dermody, Frank (D)
District 33
Costa, Paul
Costa, Paul (D)
District 34
Gergely, Marc J.
Gergely, Marc J. (D)
District 35
Readshaw, Harry
Readshaw, Harry (D)
District 36
Fee, Mindy
Fee, Mindy (R)
District 37
Kortz, William C.
Kortz, William C. (D)
District 38
Saccone, Rick
Saccone, Rick (R)
District 39
Maher, John
Maher, John (R)
District 40
Miller, Brett R.
Miller, Brett R. (R)
District 41
(Representative-elect)
Miller, Dan L.
Miller, Dan L. (D)
District 42
Greiner, Keith J.
Greiner, Keith J. (R)
District 43
Mustio, Mark
Mustio, Mark (R)
District 44
Kotik, Nick
Kotik, Nick (D)
District 45
Ortitay, Jason
Ortitay, Jason (R)
District 46
(Representative-elect)
Gillespie, Keith
Gillespie, Keith (R)
District 47
Neuman, Brandon P.
Neuman, Brandon P. (D)
District 48
Daley, Peter J.
Daley, Peter J. (D)
District 49
Snyder , Pam
Snyder , Pam (D)
District 50
Mahoney, Tim
Mahoney, Tim (D)
District 51
Warner, Ryan
Warner, Ryan (R)
District 52
(Representative-elect)
Godshall, Robert W.
Godshall, Robert W. (R)
District 53
Evankovich, Eli
Evankovich, Eli (R)
District 54
Petrarca, Joseph A.
Petrarca, Joseph A. (D)
District 55
Dunbar, George
Dunbar, George (R)
District 56
Krieger, Tim
Krieger, Tim (R)
District 57
Harhai, Ted
Harhai, Ted (D)
District 58
Reese, Mike
Reese, Mike (R)
District 59
Pyle, Jeffrey P.
Pyle, Jeffrey P. (R)
District 60
Harper, Kate
Harper, Kate (R)
District 61
Reed, Dave
Reed, Dave (R)
District 62
Oberlander, Donna
Oberlander, Donna (R)
District 63
James, R. Lee
James, R. Lee (R)
District 64
Rapp, Kathy L.
Rapp, Kathy L. (R)
District 65
Dush, Cris
Dush, Cris (R)
District 66
(Representative-elect)
Causer, Martin T.
Causer, Martin T. (R)
District 67
Baker, Matthew E.
Baker, Matthew E. (R)
District 68
Metzgar, Carl Walker
Metzgar, Carl Walker (R)
District 69
Bradford, Matthew D.
Bradford, Matthew D. (D)
District 70
Barbin, Bryan
Barbin, Bryan (D)
District 71
Burns, Frank
Burns, Frank (D)
District 72
Sankey, Tommy
Sankey, Tommy (R)
District 73
Lewis, Harry
Lewis, Harry (R)
District 74
(Representative-elect)
Gabler, Matt
Gabler, Matt (R)
District 75
Hanna, Michael K.
Hanna, Michael K. (D)
District 76
Conklin, Scott
Conklin, Scott (D)
District 77
Topper, Jesse
Topper, Jesse (R)
District 78
McGinnis, John D
McGinnis, John D (R)
District 79
Ward, Judy
Ward, Judy (R)
District 80
(Representative-elect)
Irvin, Rich
Irvin, Rich (R)
District 81
(Representative-elect)
Harris, C. Adam
Harris, C. Adam (R)
District 82
Wheeland, Jeff C.
Wheeland, Jeff C. (R)
District 83
(Representative-elect)
Everett, Garth D.
Everett, Garth D. (R)
District 84
Keller, Fred
Keller, Fred (R)
District 85
Keller, Mark K.
Keller, Mark K. (R)
District 86
Grell, Glen R.
Grell, Glen R. (R)
District 87
Delozier, Sheryl M.
Delozier, Sheryl M. (R)
District 88
Kauffman, Rob W.
Kauffman, Rob W. (R)
District 89
Schemel, Paul
Schemel, Paul (R)
District 90
(Representative-elect)
Moul, Dan
Moul, Dan (R)
District 91
Regan, Mike
Regan, Mike (R)
District 92
Hill, Kristin
Hill, Kristin (R)
District 93
(Representative-elect)
Saylor, Stan
Saylor, Stan (R)
District 94
Schreiber, Kevin J.
Schreiber, Kevin J. (D)
District 95
Sturla, P. Michael
Sturla, P. Michael (D)
District 96
Mentzer, Steven C.
Mentzer, Steven C. (R)
District 97
Hickernell, David S.
Hickernell, David S. (R)
District 98
Zimmerman, David H.
Zimmerman, David H. (R)
District 99
(Representative-elect)
Cutler, Bryan
Cutler, Bryan (R)
District 100
Gingrich, Mauree
Gingrich, Mauree (R)
District 101
Diamond, Russ
Diamond, Russ (R)
District 102
(Representative-elect)
Kim, Patty
Kim, Patty (D)
District 103
Helm, Susan C.
Helm, Susan C. (R)
District 104
Marsico, Ron
Marsico, Ron (R)
District 105
Payne, John D.
Payne, John D. (R)
District 106
Masser, Kurt A.
Masser, Kurt A. (R)
District 107
Culver, Lynda Schlegel
Culver, Lynda Schlegel (R)
District 108
Millard, David R.
Millard, David R. (R)
District 109
Pickett, Tina
Pickett, Tina (R)
District 110
Major, Sandra
Major, Sandra (R)
District 111
Farina, Frank
Farina, Frank (D)
District 112
Flynn, Marty
Flynn, Marty (D)
District 113
Kavulich, Sid Michaels
Kavulich, Sid Michaels (D)
District 114
Parker, David
Parker, David (R)
District 115
(Representative-elect)
Toohil, Tarah
Toohil, Tarah (R)
District 116
Boback, Karen
Boback, Karen (R)
District 117
Carroll , Mike
Carroll , Mike (D)
District 118
Mullery, Gerald J.
Mullery, Gerald J. (D)
District 119
Kaufer, Aaron D.
Kaufer, Aaron D. (R)
District 120
(Representative-elect)
Pashinski, Eddie Day
Pashinski, Eddie Day (D)
District 121
Heffley, Doyle
Heffley, Doyle (R)
District 122
Goodman, Neal P.
Goodman, Neal P. (D)
District 123
Knowles, Jerry
Knowles, Jerry (R)
District 124
Tobash, Mike
Tobash, Mike (R)
District 125
Rozzi, Mark
Rozzi, Mark (D)
District 126
Caltagirone, Thomas R.
Caltagirone, Thomas R. (D)
District 127
Gillen, Mark M.
Gillen, Mark M. (R)
District 128
Cox, Jim
Cox, Jim (R)
District 129
Maloney, David M.
Maloney, David M. (R)
District 130
Simmons, Justin J.
Simmons, Justin J. (R)
District 131
Schlossberg, Michael H.
Schlossberg, Michael H. (D)
District 132
McNeill, Daniel T.
McNeill, Daniel T. (D)
District 133
Mackenzie, Ryan E.
Mackenzie, Ryan E. (R)
District 134
Samuelson, Steve
Samuelson, Steve (D)
District 135
Freeman, Robert
Freeman, Robert (D)
District 136
Emrick, Joe
Emrick, Joe (R)
District 137
Hahn, Marcia M.
Hahn, Marcia M. (R)
District 138
Peifer, Michael
Peifer, Michael (R)
District 139
Galloway, John T.
Galloway, John T. (D)
District 140
Davis, Tina M.
Davis, Tina M. (D)
District 141
Farry, Frank A.
Farry, Frank A. (R)
District 142
Quinn, Marguerite
Quinn, Marguerite (R)
District 143
Watson, Katharine M.
Watson, Katharine M. (R)
District 144
Staats, Craig T.
Staats, Craig T. (R)
District 145
(Representative-elect)
Quigley, Thomas J.
Quigley, Thomas J. (R)
District 146
(Representative-elect)
Toepel, Marcy
Toepel, Marcy (R)
District 147
Daley, Mary Jo
Daley, Mary Jo (D)
District 148
Briggs, Tim
Briggs, Tim (D)
District 149
Vereb, Mike
Vereb, Mike (R)
District 150
Stephens, Todd
Stephens, Todd (R)
District 151
Murt , Thomas P.
Murt , Thomas P. (R)
District 152
Dean, Madeleine
Dean, Madeleine (D)
District 153
McCarter, Stephen
McCarter, Stephen (D)
District 154
Corbin, Becky
Corbin, Becky (R)
District 155
Truitt, Dan
Truitt, Dan (R)
District 156
Kampf, Warren
Kampf, Warren (R)
District 157
Ross, Chris
Ross, Chris (R)
District 158
Kirkland, Thaddeus
Kirkland, Thaddeus (D)
District 159
Barrar, Stephen
Barrar, Stephen (R)
District 160
Hackett, Joseph T.
Hackett, Joseph T. (R)
District 161
Miccarelli, Nick
Miccarelli, Nick (R)
District 162
Santora, James R.
Santora, James R. (R)
District 163
(Representative-elect)
Davidson, Margo L.
Davidson, Margo L. (D)
District 164
Adolph, William F.
Adolph, William F. (R)
District 165
Vitali, Greg
Vitali, Greg (D)
District 166
Milne, Duane
Milne, Duane (R)
District 167
Killion, Thomas H.
Killion, Thomas H. (R)
District 168
Klunk, Kate A.
Klunk, Kate A. (R)
District 169
(Representative-elect)
Boyle, Brendan F.
Boyle, Brendan F. (D)
District 170
Benninghoff, Kerry A.
Benninghoff, Kerry A. (R)
District 171
Boyle, Kevin J.
Boyle, Kevin J. (D)
District 172
Driscoll, Michael J.
Driscoll, Michael J. (D)
District 173
(Representative-elect)
Sabatina, John P.
Sabatina, John P. (D)
District 174
O'Brien, Michael H.
O'Brien, Michael H. (D)
District 175
Rader, Jack
Rader, Jack (R)
District 176
(Representative-elect)
Taylor, John
Taylor, John (R)
District 177
Petri, Scott A.
Petri, Scott A. (R)
District 178
Dawkins, Jason
Dawkins, Jason (D)
District 179
(Representative-elect)
Cruz, Angel
Cruz, Angel (D)
District 180
Thomas, W. Curtis
Thomas, W. Curtis (D)
District 181
Sims, Brian
Sims, Brian (D)
District 182
Harhart, Julie
Harhart, Julie (R)
District 183
Keller, William F.
Keller, William F. (D)
District 184
Donatucci, Maria P.
Donatucci, Maria P. (D)
District 185
Harris, Jordan A.
Harris, Jordan A. (D)
District 186
Day, Gary
Day, Gary (R)
District 187
Roebuck, James R.
Roebuck, James R. (D)
District 188
Brown, Rosemary M.
Brown, Rosemary M. (R)
District 189
Brown, Vanessa Lowery
Brown, Vanessa Lowery (D)
District 190
Waters, Ronald G.
Waters, Ronald G. (D)
District 191
Bishop, Louise Williams
Bishop, Louise Williams (D)
District 192
Tallman, Will
Tallman, Will (R)
District 193
DeLissio, Pamela A.
DeLissio, Pamela A. (D)
District 194
Brownlee, Michelle F.
Brownlee, Michelle F. (D)
District 195
Grove, Seth M.
Grove, Seth M. (R)
District 196
Acosta, Leslie
Acosta, Leslie (D)
District 197
(Representative-elect)
Youngblood, Rosita C.
Youngblood, Rosita C. (D)
District 198
Bloom, Stephen
Bloom, Stephen (R)
District 199
Parker, Cherelle L.
Parker, Cherelle L. (D)
District 200
Kinsey, Stephen
Kinsey, Stephen (D)
District 201
Cohen, Mark B.
Cohen, Mark B. (D)
District 202
Evans, Dwight
Evans, Dwight (D)
District 203