Legislation Quick Search
08/27/2014 06:51 AM
Pennsylvania State Senate
http://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/home/member_information/Senate_bio.cfm?id=283
Share:
Home / Members of the Senate / Member Information

Joseph B. Scarnati III

Senate District 25   Map
Republican (Term Expires: 2016) serving Cameron, Clearfield (part), Clinton,
Elk, Jefferson, Mckean,
Potter and Tioga Counties.

District News

Committees Assignments

President Pro Tempore and Member ex-officio of all Standing Committees

Co-Sponsorship Memoranda

View my 2013-2014 session co-sponsorship memoranda

Sponsored Legislation

View my 2013-2014 session sponsored legislation

Biography

Occupation

State Senator

Parents

Joseph Jr. and Yvonne Scarnati

Attended

Penn State at DuBois, Business Administration, 1982

Career

pres. Jefferson Co. Development Council; chairman Jefferson Co. Rep. Party; mem. Brockway Borough Council; Horton Sportsmen Club, NRA, Gunowners of America, and St. Tobias Church; Majority Deputy Whip July 7, 2005 to Feb. 15, 2006; Majority Policy Chairman Feb. 15, 2006 to Nov. 30, 2006; President Pro Tempore Dec. 2006 to date; Member of Senate 2001 to date.

Map