Legislation Quick Search
11/19/2017 10:50 PM
Pennsylvania State Senate
http://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=7904&body=S

Dominic F Pileggi


 

Sessions

Session Year Position District Party
2003 9 Republican
2005 9 Republican
2007 Floor Leader 9 Republican
2009 Floor Leader 9 Republican
2011 Floor Leader 9 Republican
2013 Floor Leader 9 Republican
2015 9 Republican
 Counties   Chester, Delaware

Biography

1957 -

Born December 15, 1957 in Chester, PA. Earned a B.A. in economics from Saint Joseph's University in 1979 and his J.D. from Villanova University School of Law in 1982. Served as mayor of Chester, PA from 1999 to 2002. Elected on October 1, 2002 to fill the seat of Clarence Bell who died in July, 2002. Re-elected in 2004, 2008 and 2012. Served as Republican Leader from January 2, 2007 to November 30, 2014. Elected to Delaware County Court of Common Pleas in November 2015; resigned Senate seat January 3, 2016 and assumed judicial office on January 4, 2016.
Pileggi was the prime sponsor of Senate Bill 1 (2007-08 legislative session) which rewrote Pennsylvania's Open Records Law for the first time in more than 50 years.