Legislation Quick Search
12/04/2016 07:21 PM
Pennsylvania House of Representatives
http://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=142&body=H

RONALD G. WATERS


 

Sessions

Session Year Position District Party
1999- 2000 191 Democrat
2001- 2002 191 Democrat
2003- 2004 191 Democrat
2005- 2006 191 Democrat
2007- 2008 191 Democrat
2009- 2010 191 Democrat
2011- 2012 191 Democrat
2013- 2014 191 Democrat
2015- 2016 191 Democrat
 Counties   Delaware, Philadelphia

Biography

04/03/1950 -

WATERS, Ronald Granville, a Representative from Philadelphia and Delaware Counties; born in the City of Philadelphia, Philadelphia County, Pa., April 3, 1950; graduated, Overbrook High School, 1967; A.B., management, Community College of Philadelphia, 1984; parking management supervisor, Philadelphia Parking Authority; elected as a Democrat to the Pennsylvania House of Representatives by Special Election held on May 18, 1999 to serve the remaining 1999 term; Sworn-In, June 7, 1999 and was reelected to serve 8 more consecutive terms; elected, Minority Caucus Secretary (2013-2014); resigned from the House, June 1, 2015.